Petra i Morze Martwe

Morze Martwe jest w rzeczywistości bezodpływowym jeziorem położonym na pograniczu Izraela i Jordanii. Jego długość to ok 76 km, a szerokość 16 km. Są to jednak parametry zmienne- z każdym rokiem zmniejsza się poziom wody w morzu i powierzchnia jego lustra. Niezmiennie jednak jest ono najgłębszą depresją na ziemi ? ok. 400 m p.p.m. oraz najbardziej zasolonym zbiornikiem wodnym na ziemi? około 26%, w wyniku czego w Morzu Martwym nie ma prawie życia organicznego. Jego woda i okoliczny klimat ma za to właściwości, które sprawiają, że organizm ludzki przyspiesza metabolizm, regeneruje się i uodparnia. Ponadto, leżąc niemal bez wysiłku w Morzu Martwym (unosimy się w gęstej słonej wodzie), można podziwiać urzekający krajobraz ? wysokie pasma stromych góry zbudowanych z wielu kolorach skał.

Wyruszamy wcześnie rano. Dojeżdżamy do przejścia Taba/Ejlat, przez które przekraczamy granicę Egipt-Izrael, a następnie przejeżdżamy do granicy Izrael-Jordania, którą przekraczamy w Jordańskim porcie Akaba. Dalej przejeżdżamy do Petry, w której zwiedzamy miasto wykute w skale. Z Petry udajemy się nad Morze Martwe, gdzie zostajemy na kolację i nocleg. Drugi dzień zaczynamy od śniadania i atrakcji, jaką jest kąpiel w najbardziej zasolonym zbiorniku wodnym na ziemi ? Morzu Martwym. Powrót do Egiptu.


Leave a Reply

Pojedź z nami w miejsca, w których zapomnisz o wszystkim i zaczniesz mysleć na nowo!

Jedziemy do Australii nie po to, żeby oglądać kangury, choć i to pewnie zdarzy się. Jedziemy żyć przez kilkanaście dni, jak Australijczycy.
„Another glorious day in paradise” – kolejny boski dzień w raju jak oni sami mówią o każdym poranku nad oceanem 🙂

Podobno woda to nie wszystko… ale woda i góry „ramię w ramię”, sprawią, że poczujesz się, jakbyś odkrywał zupełnie nowy wszechświat…  Jazda Jet Ski po krystalicznie czystych jeziorach pod lodowcami Nowej Zelandii w środku europejskiego lata (które staje się z roku na rok coraz bardziej upalne, a pięknych oceanów błękitną falą szumiących dla ochłody w te skwarne dni ,tu nie ma…) przeniesie Ciebie prosto do krainy marzeń.

Totalny odlot!