Petra: miasto wykute w skale

Ela Benducka, Petra, Jordania

W 1985 roku Petra została dodana do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 roku uczestnicy globalnego głosowania wybrali ją jednym z siedmiu cudów świata.

Petra jest starożytnym państwem-miastem odnalezionym na początku XIX wieku pośrodku pustyni leżącej w dzisiejszej Jordanii. Została wybudowana przez Nabatejczyków około IV w. p.n.e., a właściwie w połowie wybudowana, w połowie wykuta w stromych wapiennych skałach. Nabatejczycy nazwali Petrę „Rakmu”, czyli wielobarwna, bowiem skały mienią się wieloma odcieniami różu, czerwieni, fioletu. Niezapomniany widok ?

Miejsce stało się słynne w świecie po tym, jak nakręcono tu jeden z odcinków filmu

o przygodach legendarnego archeologa-odkrywcy – Indiany Jones’a.

Wyruszamy wcześnie rano z Dahab. Dojeżdżamy do przejścia Taba/Ejlat, przez które przekraczamy granicę Egipt-Izrael, a następnie przejeżdżamy do granicy Izrael-Jordania, którą przekraczamy w Jordańskim porcie Akaba. Dalej przejeżdżamy do Petry, w której zwiedzamy miasto wykute w skale oraz zostajemy tam na lunch. Po lunchu wracamy do Egiptu.


Leave a Reply

Pojedź z nami w miejsca, w których zapomnisz o wszystkim i zaczniesz mysleć na nowo!

Jedziemy do Australii nie po to, żeby oglądać kangury, choć i to pewnie zdarzy się. Jedziemy żyć przez kilkanaście dni, jak Australijczycy.
„Another glorious day in paradise” – kolejny boski dzień w raju jak oni sami mówią o każdym poranku nad oceanem 🙂

Podobno woda to nie wszystko… ale woda i góry „ramię w ramię”, sprawią, że poczujesz się, jakbyś odkrywał zupełnie nowy wszechświat…  Jazda Jet Ski po krystalicznie czystych jeziorach pod lodowcami Nowej Zelandii w środku europejskiego lata (które staje się z roku na rok coraz bardziej upalne, a pięknych oceanów błękitną falą szumiących dla ochłody w te skwarne dni ,tu nie ma…) przeniesie Ciebie prosto do krainy marzeń.

Totalny odlot!